Skip to main content

Європейський тиждень імунізації

В Україні, за ініціативи ВООЗ, щорічно, починаючи з 2005 року, проводиться Європейський тиждень імунізації. 

Всесвітній тиждень імунізації проводиться в останній тиждень квітня, щоб привернути увагу до колективних дій, необхідних для захисту кожної людини від вакцино-керованих хвороб.

Цього року з 24 до 30 квітня 2023 року за ініціативою Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я відзначають Всесвітній, Європейський тиждень імунізації, а в нашій державі – ще й Всеукраїнський тиждень імунізації.

Метою події є підвищити обізнаність громадян про важливість імунізації як методу запобігання виникненню захворювань і захисту життя й здоров`я.

Імунізація (за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я) — це процес, завдяки якому людина набуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби, що зазвичай здійснюється шляхом введення вакцини.

Вакцинокеровані інфекції – це інфекційні захворювання, яким можна запобігти шляхом імунізації. Вакцини стимулюють власну імунну систему організму до захисту людини від відповідної інфекційної хвороби. Результатом щеплення є формування специфічного післявакцинального імунітету.

Окрім обов’язкових існують рекомендовані щеплення, які активно застосовуються у світі для попередження таких захворювань, як пневмококова інфекція, менінгіт, ротавірусний гастроентерит, грип, вітряна віспа, гепатит А, папіломавірусна інфекція, жовта лихоманка тощо. Їх часто роблять за епідемічними показаннями та для виїзду за кордон в країни, ендемічно не благополучні з цих інфекцій.

Результати останніх наукових досліджень свідчать про те, що вакцини дають змогу запобігти розвитку близько 60 інфекційних захворювань.

Наразі, під час війни, багато людей вимушено змінюють місце проживання та знаходяться в умовах, де ризик поширення інфекційних хвороб збільшується. Через це важливо знати симптоми цих захворювань та як захистити себе і своїх дітей.

Під час війни та переселення такі інфекційні захворювання як кір, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт та COVID-19 є особливо небезпечними.

Щорічно у світі вакцинація рятує життя майже трьох мільйонів людей. Альтернативи вакцинації немає. 

Дві головні причини пройти вакцинацію – захистити себе і захистити оточуючих.  Успіх програм вакцинації залежить від готовності кожної людини сприяти забезпеченню загального благополуччя.  Не варто чекати від оточуючих людей, що вони зупинять поширення хвороб;  кожен з нас також повинен робити все, що в його силах.

В Україні всі діти мають обов’язково отримати щеплення проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Ці вакцини безплатні, адже їх закуповують державним коштом.

Дитина до 18 років має отримати щеплення за графіком:

  • Проти гепатиту В –у першу добу життя, а також у 4 та 6 місяців; якщо не було можливості зробити щеплення після пологів, потрібно якнайшвидше звернутися до поліклініки.
  • Проти туберкульозу – протягом 3-5 доби життя; якщо дитина недоношена – після досягнення маси тіла 2,5 кг; якщо щеплення не зробили в пологовому будинку, його потрібно зробити, щойно з’явилася можливість, у сімейного лікаря.

Якщо дитині не виповнилось двох місяців, щеплення робиться без проби Манту. Також пам’ятайте, що БЦЖ не можна робити в один день з іншими щепленнями.

  • Проти кору, паротиту, краснухи – у 12 місяців та в 6 років.
  • Проти дифтерії та правця – у 2, 4, 6, 18 місяців, а також в 6 та 16 років.
  • Проти кашлюку – у 2, 4, 6 та 18 місяців.
  • Проти поліомієліту – у 2, 4, 6 та 18 місяців, а також у 6 та 14 років.
  • Проти гемофільної інфекції типу b (ХІБ/Hib) – у 2, 4 та 12 місяців.

Якщо через воєнні дії, хворобу дитини або інші причини у батьків не було можливості зробити дитині наступне щеплення вчасно, потрібно звернутися до лікаря. Для кожного щеплення є оптимальні для формування імунітету інтервали. Сімейний лікар або педіатр допоможе скласти графік.

Коли слід робити ревакцинацію.

Ревакцинацію проти правця та дифтерії потрібно робити кожні 10 років протягом усього життя. Якщо останнє щеплення дитина отримала в 16 років, наступне має бути зроблене у 26 років і так далі. Але якщо доросла людина не має вакцинації, щеплення потрібно зробити тричі з інтервалом 4 тижні між першою та другою дозою, і 6 місяців між другою та третьою.

Імунітет проти цих захворювань надзвичайно важливий під час війни. Тому обов’язково запитайте у вашого лікаря та лікаря вашої дитини, коли ви робили щеплення останній раз і коли потрібно робити наступні.

Правець: хто в групі ризику.

Під час воєнних дій особливо важливо мати імунітет проти правця.

У групі ризику за цим захворюванням передусім військові та територіальна оборона – ті, хто на передовій і має високий ризик отримати поранення.

    Робити екстрене щеплення проти правця необхідно у кожному разі:

  • травмування із порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок;
  • відмороження й опіків другого, третього та четвертого ступенів, незалежно від їхнього походження;
  • проникних пошкоджень шлунково-кишкового тракту;
  • гангрени або некрозу тканин будь-якого етапу, абсцесів;
  • укусів тварин;
  • пологів поза медичними закладами.

Екстрене щеплення проти правця є безоплатним за місцем перебування.

Також нагадуємо про важливість щеплення проти COVID-19, адже ризик захворіти на коронавірус залишається. Щеплення від COVID-19 безкоштовне. Його можна зробити, навіть якщо немає декларації з сімейним лікарем, в будь-якому закладі, який робить щеплення проти COVID-19.

Усі вакцини, які використовуються в Україні для імунізації дітей проходять ретельний лабораторний контроль якості ще до того, як потрапити на фармацевтичний ринок. У нашій державі контроль якості медичних імунобіологічних препаратів здійснюється сертифікованою ЄС лабораторією ДП «Державний експертний центр МОЗ України». При цьому перевірці підлягає кожна серія вакцини.

           

Відтоді, як 220 років тому була винайдена перша сучасна вакцина, щеплення вже врятували життя багатьох поколінь, рятуватимуть і майбутні. 

Захистить себе та своїх близьких, зробіть необхідні щеплення при першій можливості.